strona główna Złote myśli, aforyzmy Cytaty, fragmenty adaptacje sceniczne polskie wydania polskie tłumaczenia autor - Edmond Rostand Cyrano de Bergerac - bohater   ciekawostki - informacje linki

Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda w Polsce

adaptacje filmowe i inne Cyrano de Bergerac - film USA z 1950 roku


W głównej roli Jose Ferrer, z pewnością jeden z najbardziej oryginalnych i największych aktorów ekranu.

Słusznie też za tę rolę otrzymał Pierwszą Nagrodę Akademii Filmowej w Hollywood ("Oscara") za rok 1950.

Film ten jest oparty na amerykańskiej adaptacji scenicznej Briana Hookera w opracowaniu Carla Foremana. Film w zakresie dekoracji nie oddala się zbytnio od teatru pragnąc pozostać wierny Rostandowi. Duże walory przedstawia także muzyka słynnego kompozytora Dymitra Tiomkina. Tiomkin nie tylko wzorował się na zachowanych melodiach z XVII wieku, ale także do orkiestry, której sam był dyrygentem wprowadził ówcześnie znane i popularne, a od dawna już nie używane instrumenty.
Warto chyba także dodać, że Ferrer "grał "Cyrano" przez trzy lata na Broadwayu zanim przyjął rolę w filmie. Przygotowując się do niej nie zadowolił się powtórzeniem scen (i ujęcia) teatralnego, lecz sięgnął do prawdziwej historii Cyrano de Bergeraca, (gdyż bohater Rostanda istniał naprawdę). Cyrano urodził się w 1619 roku, odznaczał się nie tylko brzydkim nosem, ale i wybujałą inteligencją, zmysłem krytycznym, był słowem "umjsłem wyprzedzającym swój wiek". Zginął zamordowany, w roku 1655 pozostawiając po sobie poezje, sztuki, bohaterskie czyny żołnierskie, nowele i liczne wynalazki. Takim właśnie odtworzył go znakomity Jose Ferrer.

LEON BUKOWIECKI
[
program filmowy]

Cyrano de Bergerac (1950) , USA , Czas trwania 112 min

OBSADA I TWÓRCY:

José Ferrer - Cyrano de Bergerac
William Prince - Christian de Neuvillette
Mala Powers - Roxane
Michael Gordon - reżyser
Carl Foreman - scenarzysta
Jane Wyman - zdjęcia

Kaseta Video
Program filmowy

Akt pierwszy ; Akt drugi ; Akt trzeci ; Akt czwarty ; Akt piąty

Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda w Polsce

strona startowa - kliknij!
www.cyrano0.republika.pl
cyrano0@op.pl
Gabriela Bonk